Jak stworzyć i uatrakcyjnić content video?

Content marketing

Wybrana publikacja jest otwarta do darmowego podglądu.
Zobacz, jak nasza platforma może Ci pomóc w rozwoju.
Zyskaj dostęp do treści topowych polskich Marketerów - poznaj OM Guide.

 

Influencerzy, obecni dziś we wszystkich kanałach komunikacji, jak: TikTok, YouTube, Instagram czy Facebook, budują wokół siebie lojalną i zaangażowaną grupę odbiorców. Pokazują kulisy swojego życia i pracy, wchodzą w interakcje z widzami, a co najważniejsze – nawiązują osobistą wręcz relację ze swoimi odbiorcami, przez co są autentyczni. To właśnie do nich zwracają się marki, które chcą zbliżyć się do swojej grupy docelowej. Twórcy internetowi dają im nie tylko swój zasięg, ale także użyczają swojego wizerunku. To od nich marki otrzymują świetny, dopasowany i wiarygodny content, zwłaszcza w formie video, które jest niezaprzeczalnie najpopularniejszym i najbardziej efektywnym formatem w influencer marketingu.

Dlaczego warto inwestować w content video z udziałem influencerów?

 1. Autentyczność – twórcy internetowi budują swoją karierę na skracaniu dystansu z odbiorcami.
 2. Dopasowanie – influencerzy znają swoich odbiorców. Jeśli dopasujemy odpowiedniego twórcę do współpracy, dotrzemy bezpośrednio do grupy docelowej marki.
 3. Oryginalność – materiały i formaty są niepowtarzalne, a indywidualna osobowość każdego twórcy zapewni oryginalny content.
 4. Zaangażowanie  – twórca wchodzi w interakcje, dzięki czemu marka ma również taką możliwość.
 5. Opiniotwórczość – z badania przeprowadzonego przez LifeTube w 2021 roku wynika, że konsumenci chętnie sięgają po marki i produkty polecane przez influencerów.

W jaki sposób prawidłowo określić rolę wideo w komunikacji marki i dobrać odpowiednią platformę dystrybucji treści?

Jeszcze jakiś czas temu wybór właściwej platformy social mediów nie był tak skomplikowany jak dzisiaj – marki zakładały konto firmowe na Facebooku, czasem na Instagramie, rzadziej na YouTube. Dziś nie dość, że mamy do dyspozycji nowe platformy, to pojawiają się w nich także nowe funkcjonalności, które dają nam nowe możliwości dotarcia do odbiorców.

Popularny pozostaje Instagram, ogromny potencjał skrywa także LinkedIn, a YouTube do niedawna był liderem w rankingu najbardziej aktywnych platform social mediów, wyprzedzając tym samym długo niedoścignionego Facebooka. Teraz największą popularnością cieszy się TikTok. Zgodnie z danymi Mediapanelu za wrzesień 2022 r. użytkownicy spędzili na tej platformie średnio 22 godziny i 10 minut. Tymczasem w aplikacji YouTube odbiorcy spędzali już niewiele ponad 15 godzin. Użytkownicy chętniej korzystają z TikToka, ponieważ umożliwia on ciągłe scrollowanie dopasowanych treści, które trwają bardzo krótko i pozbawione są niepotrzebnych elementów. Każdy twórca ma maksymalnie kilka minut, aby przekazać najważniejsze informacje. Taka forma pozwala na przyswajanie ogromnej ilości treści w bardzo krótkim czasie.

Chociaż TikTok ma największą dynamikę wzrostu, co powoduje, że ten kanał ma ogromny potencjał, by stać się dodatkowym rynkiem dla marek, nie oznacza to, że YouTube przestał się liczyć. Platforma od Google nadal pozwala nam na nawiązanie głębszej i bardziej znaczącej relacji z odbiorcami. YouTube jest 3 na liście najchętniej oglądanych stron internetowych na świecie i korzysta z niego ponad miliard użytkowników. Statystyki z naszego rodzimego rynku nie odbiegają od światowych. Jak wynika z raportu opracowanego przez Hootsuite, YouTube dociera do 92,8% użytkowników Internetu w Polsce. Każdy z nich spędza tam średnio prawie 20 godzin. YouTube Kids przyciąga użytkowników przeciętnie na 3–5 godzin. Te wyniki pochodzą z badania Mediapanelu, które porównało wyniki platform video, w tym CDA czy Vimeo. Dlaczego więc w zestawieniu nie pojawił się wspomniany wcześniej TikTok? Ponieważ krótkie, pionowe video oferowane przez tę platformę rządzi się zupełnie innymi prawami i wcale nie musi wykluczać popularności YouTube.

Jakie są najpopularniejsze formaty i narzędzia do przygotowywania contentu wideo?

Krótkie formy video zaczynają dominować w content video marketingu. Wiemy już, że to zdecydowanie przyszłość dystrybucji treści w Internecie, a świadczą o tym dane podawane przez same platformy. W aplikacji YouTube smartfony odpowiadają aż za 70% wyświetleń, czyli większość filmów oglądana jest na urządzeniach z wertykalnym ekranem. Średni miesięczny czas oglądania filmów na TikToku wynosi już natomiast wspomniane wcześniej 22 godziny.

Pojawienie się krótkich materiałów wideo zupełnie zmieniło formę korzystania z mediów społecznościowych. Wcześniej większym zainteresowaniem cieszyły się dłuższe materiały na YouTube czy artykuły udostępniane na blogach, które teraz zastąpiły kilkunastosekundowe filmy. Z czego więc wynika popularność krótkich form wideo? Powodów jest kilka. Najważniejszym z nich jest to, że użytkownicy coraz szybciej tracą zainteresowanie i nudzą się treściami. Coraz trudniej jest utrzymać uwagę odbiorcy na dłużej niż maksymalnie kilka minut.

Liderem w dystrybucji takich treści jest TikTok. Popularność TikToka zmotywowała również pozostałe platformy do wykorzystania trendu krótkich, pionowych form video. YouTube w 2021 r. wprowadził Shortsy. Nowa funkcja umożliwia twórcom publikację filmów o maksymalnej długości 60 sekund, a filmy wyświetlane są pionowo, co ułatwia oglądanie ich na urządzeniach mobilnych.

Jednak TikTok i YouTube to nie jedyne platformy, które postawiły na krótkie treści. Instagram również nie pozostaje w tyle i stale pracuje nad nowymi funkcjonalnościami Reels. Platforma poinformowała, że w najbliższym czasie skupiać się będzie na doskonaleniu narzędzi do publikowania video, odchodząc od klasycznych zdjęć, z których wcześniej słynęła. Mimo początkowych protestów użytkowników, marka nie ma zamiaru rezygnować ze swoich planów. Inwestycje najpopularniejszych platform w krótkie formy wideo sprawiły, że stały się one ważną częścią pracy zarówno marketerów, jak i twórców, którzy publikują w mediach społecznościowych, dlatego warto wiedzieć, jak robić to dobrze.

Popularność short video wcale nie wyklucza zasadności tworzenia dłuższych form na YouTube. Platforma ta nadal pozwala na nawiązanie niespotykanej nigdzie indziej relacji z odbiorcami. Przede wszystkim platforma ma o wiele większe doświadczenie ze swoimi użytkownikami. Pozwala na przeszukiwanie dużego katalogu filmów o wysokiej jakości i o dowolnej długości, czyli dostarcza wachlarz opcji, który trafi w gust każdego odbiorcy. Doskonale nadaje się także na treści poradnikowe i lifestyle’owe – filmy można dodać do list i odtworzyć w dowolnym czasie. YouTuberzy mają także o wiele większą swobodę w tworzeniu od TikTokerów. Na YT można znaleźć video o niemal każdej tematyce, nawet filmy pełnometrażowe. Odbiorca więc ma większy wybór treści, co przekłada się na lepsze wrażenie z korzystania z platformy. Twórcy YouTube nie są ograniczeni do konkretnego formatu o ograniczonym czasie trwania, a to daje również większe pole do stworzenia angażującego i pasującego do marki contentu.

W jaki sposób zadbać o odpowiednią optymalizację filmu na YouTube jeszcze przed jego publikacją?

YouTube jest nie tylko kanałem komunikacji i platformą do publikacji video, ale także ważnym elementem ścieżki zakupowej klientów. Mądra i strategiczna optymalizacja kanału i treści na nim zamieszczonych daje możliwość dotarcia do odbiorców tak, aby na stałe zapisać się w ich świadomości. Warto poznać podstawowe funkcje, jakie YouTube oferuje w tym zakresie.

YouTube Studio

YouTube Studio, to skarbnica wiedzy dla twórców, w której można sprawdzić interesujące metryki. Oferuje niezwykle rozbudowane narzędzia analityczne, co tylko podkreśla przewagę YouTube nad pozostałymi platformami. To narzędzie pozwala nam dotrzeć bezpośrednio do grupy docelowej. Dzięki panelowi można przyjrzeć się ogólnej kondycji kanału, dokładnie przeanalizować każdy z filmów oraz informacje, w jaki sposób widzowie trafiali na treści, jak długo oglądali materiały, czy zasubskrybowali kanał podczas oglądania, w którym momencie decydowali się wyłączyć film, jakie inne treści na platformie oglądają, w jakim są wieku oraz z jakiego kraju pochodzi dane wyświetlenie.

Możliwości, jakie daje analityka YouTube Studio:

 • analiza dynamiki przyrostu wyświetleń danego filmu od jego publikacji,
 • opracowanie strategii zwiększenia wyświetleń na kanale,
 • porównywanie wyniku z poprzednimi materiałami na kanale oraz mierzenie wyników w dłuższej perspektywie czasowej,
 • kontrolowanie ewentualnych zmian w sposobie konsumpcji treści przez widzów na przestrzeni ostatniego roku.

Warto także pamiętać o optymalizacji słów kluczowych na YouTube. Zarówno kanał, jak i pierwsze publikacje powinny opierać się na słowach kluczowych, które będą odzwierciedlać tematykę treści. Na tej podstawie algorytmy zauważą, że materiał pokrywa się pod kątem słów kluczowych z treściami z kanałów o danej tematyce. Stanowić to może bodziec do tego, że to właśnie ten film pojawi się jako rekomendowany do dalszego oglądania obok innych podobnych publikacji. Każdy autor treści, również marka, tworząc swój kanał, powinni myśleć strategicznie, kreując na swoim kanale ekosystem, który będzie przedłużać kontakt odbiorców z materiałami.

Playlisty

Na tym polu YouTube również oferuje bardzo pomocne narzędzia. Łączenie materiałów w playlisty tematyczne w odpowiedni sposób wyeksponuje je za pośrednictwem strony głównej kanału. To ułatwi odbiorcom znalezienie kolejnych, podobnych filmów, bo jeśli byli zainteresowani pierwszym, być może przypadnie im do gustu kolejny oferowany przez kanał.

Dzięki temu, wykorzystując takie narzędzia, jak ekrany końcowe (interaktywne elementy w czasie ostatnich 20 sekund materiału) czy też karty (pojawiające się w prawym górnym rogu podczas oglądania filmu), można przekierować widzów z jednego materiału na kolejny. To wszystko przedłuży czas, który widzowie spędzą z naszymi filmami, dzięki czemu kanał zgromadzi cenny watchtime.

A co dzieje się, gdy nasz kanał już ruszy i zyska widownię? Z czasem, gdy kanał zaczyna gromadzić wyświetlenia, proporcje zaczynają się odwracać. Mniejsze znaczenie mają „suche” słowa klucze, a znacząco ważniejsze stają się analizowane przez nas w YouTube Studio informacje o odbiorcach treści.

Funkcje społecznościowe na YouTube

Twórca musi dbać o swoich odbiorców i zbudować z nimi odpowiednią relację. Dzięki temu oglądający chętniej wrócą po kolejne filmy. Warto wykorzystywać do tego dodatkowe narzędzia, które oferuje platforma, takie jak:

 • Karta Społeczność (przestrzeń do publikacji ankiet oraz postów w formie tekstowej lub foto),
 • YouTube Shorts (pionowe, krótkie materiały wideo z możliwością dodania muzyki i dodatkowych efektów).

Algorytm YouTube

Algorytmy platformy wiedzą, do jakich widzów trafiły poprzednie filmy, jakiego typu treści oglądają oni najczęściej, jakie pomijają, w jakim są wieku i na jakich urządzeniach używają YouTube.

Odbiorcy platformy są profilowani na podstawie wielu czynników. Mając o nich wiedzę, algorytmy zaraz po publikacji filmu potrafią ocenić, jakim widzom powinni zarekomendować dany materiał, a jakim nie.

 

Przypisy