Analityka internetowa na urządzeniach mobilnych vs desktop – różnice i podobieństwa

Analityka internetowa

Nie, to nie jest kolejny artykuł o „roku mobile” albo „mobile first”. Nic z tych rzeczy. Choć dla porządku należałoby zacząć od faktów: mobile już kilka lat temu wyprzedziło desktop w ruchu internetowym i dla większości serwisów jest głównym źródłem ruchu i jeżeli wydaje Ci się, że Twój statystyczny klient siedzi przy biurku przed dużym ekranem, prawdopodobnie jesteś w błędzie. Odpowiedzi nie trzeba szukać daleko – znajdziesz ją we własnych statystykach.

Sama wiedza jednak nie wystarczy. Zacznijmy od tego, jak ta wiedza przekłada się na Twoje działanie. Czy Twoje wdrożenie analityczne jest dostosowane do różnych wariantów interfejsu? Czy analizując dane, bierzesz pod uwagę różnice w UI, kontekście i zachowaniach zakupowych? To wszystko może mieć realne przełożenie na Twoje przychody. Z tego artykułu dowiesz się, o czym należy pamiętać w kontekście różnic między desktop a mobile.

Mobile kontra desktop: czy znasz swoich użytkowników?

Czy wiesz, jaki odsetek użytkowników Twojej strony korzysta z urządzeń desktopowych? A ilu użytkowników odwiedza ją z mobile?

Jeśli nie, możesz to sprawdzić od ręki w GA4: przejdź do sekcji „Raporty”, następnie znajdź na liście kolekcję „Użytkownik”, a w niej „Technologie” i dalej „Przegląd”. W tym raporcie znajdziesz wiele podstawowych informacji technicznych o urządzeniach i przeglądarkach, ale przede wszystkim o udziale użytkowników według kategorii urządzenia.

Rys. 1. Wykres udziału użytkowników według kategorii urządzenia. Widok ponad 80% mobile nie jest już niczym zaskakującym, tutaj to „skromne” 54%

Co więcej, dzięki raportom eksploracji możesz utworzyć raport nakładania się segmentów, gdzie sprawdzisz, ilu użytkowników korzysta z więcej niż jednej kategorii urządzenia.

Rys. 2. Segmenty urządzeń nakładają się na siebie, gdy jeden użytkownik odwiedza stronę z urządzeń z więcej niż jednej kategorii

Taki raport ma sens, jeśli stosujesz user ID – czyli identyfikator użytkownika, który pochodzi z Twojego systemu. Innymi słowy, jeśli użytkownicy logują się na Twojej stronie, możesz przekazywać do GA4 ich identyfikator użytkownika, tak aby Google Analytics mógł przypisać ruch do jednej osoby, niezależnie od tego, z ilu urządzeń korzysta. W ten sposób nie tylko sprawisz, że liczba użytkowników będzie bliższa rzeczywistości, lecz także będziesz mógł dokładniej mierzyć wielokanałowe ścieżki zakupo...

Ten materiał dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy