Mobilne SEO krok po kroku – jak zoptymalizować WWW pod mobilny SERP?

Marketing w wyszukiwarce

Listopad 2016 i lipiec 2019 r. to dwie bardzo ważne daty, które miały kluczowy wpływ na SEO dotyczące urządzeń mobilnych. Pierwsza z nich to data, kiedy pierwszy raz udział urządzeń mobilnych (bez tabletów) przewyższył ruch z komputerów i laptopów. Druga to data, kiedy nastąpiło wdrożenie Mobile-First Index, czyli oceny stron internetowych przez pryzmat ich optymalizacji pod kątem urządzeń mobilnych. W artykule opowiem Ci o tym, czym jest mobilne SEO, dlaczego ma istotne znaczenie i jak zoptymalizować stronę pod urządzenia mobilne, aby zwiększać ruch organiczny stron i przychody Twojej firmy.

Czym jest mobilne SEO?

Mobilne SEO to wszystkie działania mające na celu zwiększenie widoczności strony oraz ruchu organicznego, uwzględniające przede wszystkim użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów. Najprościej wyjaśniając, polega ono na optymalizacji strony internetowej pod telefony. Głównym celem jest zapewnienie bardzo dobrej wydajności i najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Dlaczego optymalizacja mobilna SEO ma kluczowe znaczenie?

W czasie dominacji smartfonów i tabletów, optymalizacja stron internetowych pod kątem urządzeń mobilnych stała się niezbędną strategią dla każdej firmy pragnącej dotrzeć do potencjalnych klientów przez internet. Istnieje kilka zasadniczych powodów, dla których mobilne SEO nabiera coraz większego znaczenia.

Przede wszystkim, wyszukiwarka Google, będąca głównym źródłem organicznego ruchu internetowego, przykłada wielką wagę do optymalizacji mobilnej stron internetowych. Algorytmy Google preferują witryny zoptymalizowane pod kątem mobilnym, co bezpośrednio wpływa na ich widoczność w wynikach wyszukiwania. Jest to zatem pierwszy krok do zwiększenia swojej obecności online.

Po drugie, statystyki jednoznacznie wskazują, że większość wyszukiwań internetowych, a także transakcji komercyjnych, odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Tendencja ta rośnie z roku na rok, co sprawia, że dostosowanie strony do potrzeb użytkowników mobilnych jest nie tylko rekomendacją, ale wręcz koniecznością dla biznesów wszelkiego rodzaju.

Telefon komórkowy jest często pierwszym punktem styku konsumenta z marką w tzw. podróży klienta (customer journey). Pierwsze wrażenie może okazać się decydujące w procesie budowania trwałych relacji z klientem. Witryna, która szybko się ładuje...

Ten materiał dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.

Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.

Zobacz więcej

Przypisy