Warto mieć na uwadze różnice między emisją na różne rodzaje urządzeń. Rozpoczynając od aspektów technicznych, emisja na urządzenia mobilne to emisja na ekrany, które są znacznie mniejsze niż ekrany laptopów i komputerów. W związku z czym inne będą wymagania dotyczące samych rozmiarów i rodzajów kreacji. Inaczej też zachowują się użytkownicy korzystający ze smartfonów, którzy wykorzystują te urządzenia do wielu codziennych czynności – tacy użytkownicy często mają na celu szybkie znalezienie informacji, często spontanicznie, więc reklamy muszą być krótkie i chwytliwe. Odmiennie zachowują się użytkownicy tabletów, których jest znacznie mniej – ze smartfonów korzysta 75,8% Polaków, natomiast z tabletów 12,3% [3].Tablety są częściej wykorzystywane do rozrywki – gier, oglądania filmów, czytania wiadomości, a sami użytkownicy tabletów są uznawani za bardziej zaangażowanych i często szukają informacji bardziej szczegółowych, co przekłada się na ich większą uważność. Przy dotarciu do tych użytkowników, reklamodawcy mogą wykorzystać dłuższy i bardziej szczegółowy przekaz. Wiąże się to bezpośrednio z interakcjami użytkowników, którzy na większych ekranach mają ułatwione podejmowanie niektórych działań, np. wypełnienie formularza. Do przeprowadzenia kampanii skierowanej do użytkowników urządzeń mobilnych, warto się przygotować i rozważyć różne podejścia.
Jak przygotować się do kampanii na urządzenia mobilne?
Pierwszym etapem przeprowadzenia skutecznej kampanii skierowanej do użytkowników smartfonów i tabletów powinno być zdefiniowanie celu marketingowego kampanii. W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, powinieneś zdecydować się, do jakich użytkowników chciałabyś trafiać, z której części lejka. Na podstawie tego będziesz mógł podjąć kolejny krok, czyli dokonać wyboru KPI, dzięki któremu będziesz mógł egzekwować wyniki kampanii. Przykładowo, dla kampanii z celem wzrostu świadomości marki lub produktu, odpowiednim KPI mogą być widzialne odsłony. Dla kampanii skierowanej do użytkowników ze środkowej części lejka, która ma na celu wpływ na rozważanie, warto przyjąć jako KPI zaangażowane wyświetlenia lub kliknięcia. Przy celu zachęcenia do działania lub zakupu możemy korzystać m.in. z KPI: liczba konwersji, np. instalacji aplikacji, a przy kampaniach z celem stworzenia lojalności, powtórna konwersja.
Mając zdefiniowany cel, będziesz mógł zdecydować, jakie typy targetowań powinny zostać wykorzystane w Twojej kampanii. Poza standardowym doborem targetowania demograficznego oraz geograficznego istnieje szereg innych możliwości, które są różne w zależności od platformy Demand Side Platform (DSP). Reklamy na smartfonach i tabletach mogą pojawiać się w przeglądarce systemowej lub bezpośrednio w wybranych aplikacjach. Niektóre DSP oferują specyficzne dla urządzeń mobilnych rodzaje...
Ten materiał dostępny jest tylko dla Prenumeratorów.
Sprawdź, co zyskasz, kupując prenumeratę.
Zobacz więcej